Wyjazd do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie 23.02.2024

W zeszłym tygodniu klasy 4-6 pojechały do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Była to wycieczka edukacyjna. Celem było poznanie i zrozumienie zagadnień związanych z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.
Po przybyciu na miejsce obejrzeliśmy film „Exlorer”, poczuliśmy się jak pasażerowie statku kosmicznego. Wrażenia były niesamowite, wygodne siedzenia i doskonała akustyka zrobiły swoje. Wykład dotyczył Kopernika i Keplera, jego trzech praw fizyki, które umożliwiają dzisiejszym astronomom obliczanie drogi do stacji kosmicznej. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10-osobowe grupy. Każda grupa miała swojego przewodnika, który fascynująco opowiadał. Na początku poznaliśmy czym są ruchy tektoniczne płyt i jak te ruchy wpływają na pogodę na naszej planecie. Następnie podziwialiśmy sejsmografy, które były używane dawno temu i takie współczesne, całkowicie digitalne. Mogliśmy wytworzyć wiatr za pomocą wentylatora i deszcz. Byliśmy w pomieszczeniach, gdzie była symulacja różnych klimatów na naszej planecie. W pomieszczeniu o klimacie arktycznym było nam bardzo zimno, ale zaraz przeszliśmy do klimatu umiarkowanego, gdzie było całkiem przyjemnie. Następnie weszliśmy w klimat subsaharyjski- było bardzo gorąco, ale sucho. Najgorzej wspominamy klimat tropikalny, nie dość, że było gorąco, to w kilka minut zaczął z nas kapać pot, taka była wielka wilgotność. Obejrzeliśmy jak powstaje tornado, a przewodniczka opowiadała, jak należy się zachować w przypadku takiego zjawiska. Wisienką na torcie był pobyt w pokoju, gdzie dokonywano symulacji trzęsienia ziemi. Najbardziej odczuliśmy trzęsienie planety jakie miało miejsce na Alasce w 1964 r.
Co niektórzy chcieli skorzystać z symulatora lotów, niestety ta usługa była dodatkowo płatna i konieczna była obecność rodzica.
Z pewnością był to wartościowy wyjazd i dobrze spędzony czas. Naprawdę warto odwiedzać takie miejsca, jesteśmy bogatsi o nowa wiedzę i doświadczenia.

Walentynkowa sesja zdjęciowa 2024

Hasłem tego rocznych walentynek w naszej szkole było

"Przynieść walentynkowego pluszaka i odbierz lizaka".

Uczniowie chętnie wzięli udział tym wydarzeniu, zalewając szkołę

pluszakami i kolorem czerwonym. Zwieńczeniem była sesja walentynkowa.

Walentynki 2024

Bezpieczne ferie 2024

Wyjazd na lodowisko 26.01.2024

W ostatni dzień szkoły przed wyczekiwanymi feriami pojechaliśmy na lodowisko do Pszowa, aby podszlifować kondycję fizyczną lub nauczyć się jeździć na lodowisku. Wśród uczniów były osoby, które po raz pierwszy mieli założone łyżwy, ale się nie bały tylko dziennie uczyły się jeździć z pomocą nauczycieli i sprzęty do nauki. Z tafli lodu schodziliśmy uśmiechnięci, szczęśliwi ale i zmęczeniu.

Informacja dla uczniów i rodziców-12.01.2024

Życzenia Noworoczne

Wspólne pieczenie ciasteczek w kl. 1 A i 1 B

Wigilia szkolna/Życzenia świąteczne 2023

22 grudnia 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie kolędowe. Wszyscy uczniowie odświętnie ubrani zasiedli wspólnie na korytarzu, gdzie w oddali błyszczała przystrojona choinka. Bartek Winkler solo na gitarze zagrał piękne kolędy, a my w zadumie ich słuchaliśmy. Z kolei pani Dyrektor akompaniowała nam na keyboardzie, a my wspólnie śpiewaliśmy nasze ulubione kolędy.

Po wpólnym kolędowaniu udaliśmy się na naszą tradycyjną wspólną wigilię, która stała się tradycją tej szkoły. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Kiermasz Bożonarodzeniowy-10.12.2023

Zapraszamy do galerii TUTAJ-występy uczniów

Filmik-występy uczniów

Zapraszamy do galerii TUTAJ-kopciuszek po śląsku