Dzień bez plecaka 18.03.2024

18 marca 2024 rozpoczęliśmy tydzień wiosenny. W tym dniu uczniowie przeli do szkoły bez plecaków.

Ahoj Pi(racka) przygodo 2024!

WIOSENNY TYDZIEŃ 2024

Gminny Turniej Tenisa Stołowego 2024

Konkurs Wielkanocny 2024

Warsztaty fizyczne dla starszych klas-11.04.2024

11 marca uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się do Raciborza na warsztaty fizyczne zorganizowane przez firmę Prevac.

Gminny konkurs recytatorski, z okazji Roku Czesława Miłosza 2024

6 marca 2024r. W Izbie Tradycji, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudniku odbył się Gminny konkurs recytatorski, z okazji Roku Czesława Miłosza.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III i klas VII-VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Rudnik, z Rudnika, Szonowic i Grzegorzowic.

Naszą szkołę reprezentowali:
Martyna Czekała, Anna Zięć, Milena Halamoda, Marlena Rynka, Magdalena Czekała oraz Karol Pawlik.
Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom, szczególnie zaś Annie Zięć za zajęcie I miejsca, oraz Marlenie Rynka za zajęcie II miejsca. Jesteśmy z Was wszystkich bardzo dumni.

Zwycięzcy zostali skierowani do powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "Mały OKR", który odbył się w DK Strzecha w Raciborzu, w dniu wczorajszym.

Z ogromną radością chcemy poinformować że nasza Ania przeszła kolejny etap konkursu i dostała się na szczebel wojewódzki. ANIU JESTEŚ WIELKA. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Gminne i Powiatowe zawody w badmintona 27.02.2024

W dniu 27 lutego odbyły się na hali sportowej w Rudniku Gminne i Powiatowe zawody w Badmintona.
Tego dnia najpierw szkoły z Rudnika, Grzegorzowic i Szonowic spotkały się na gminnych zawodach w badmintona. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych Klasy IV – VI i klasy VII – VIII. Najlepiej poradzili sobie chłopcy z klas IV – VI wygrywając zawody gminne. Czekał ich tego dnia kolejny turniej już na szczeblu powiatowym. Uczniowie wystąpili w składzie: Kacper Fulneczek, Kamil Gilga i Bartosz Winkler.
Pozostałe składy naszych drużyn: Dziewczyny klas IV – VI: Paulina Buchta, Kinga Paprocka, Justyna Fojcik i Lena Miłek, Dziewczyny klas VII – VIII: Oliwia Passia, Balbina Stawska i Wiktoria Przybyła.

W turnieju powiatowym w decydującym meczu nasi chłopcy spotkali się z rówieśnikami z Tworkowa. Po zaciętej walce nasza drużyna zwyciężyła w całym meczu 3:2 i w nagrodę wystąpi 18 marca na zawodach rejonowych. Gratulujemy uzyskanych wyników.

Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Rudnik 2024

W dniu 24 lutego na hali sportowej w Rudniku odbył się turniej w halową piłkę nożną o Puchar Wójta Gminy Rudnik. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: chłopcy klas III – V i chłopcy klas VI – VIII. Turniej przyniósł wiele emocji i uśmiechu wśród uczestników. Nasi uczniowie w obu kategoriach wiekowych zajęli 3 miejsce. Najlepszym bramkarzem w turnieju wśród młodszej grupy został Wojciech Mańkiewicz, a w kategorii starszej najlepszym bramkarzem został Bartosz Winkler. Gratulujemy uzyskanego wyniku.

Skład grupy młodszej: Sebastian Kranz, Tomasz Mandera, Wojciech Mańkiewicz, Karol Malik, Dawid Malik, Dominik Harwig, Dawid Pendziałek, Timofii Potapenko i Krzysztof Kubica.

Skład grupy starszej: Maksymilian Czekała, Kamil Gilga, Bartosz Winkler, Mateusz Griner, Adam Karpiński, Justin Olszewski i Robert Lassak.

Wyjazd do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie 23.02.2024

W zeszłym tygodniu klasy 4-6 pojechały do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Była to wycieczka edukacyjna. Celem było poznanie i zrozumienie zagadnień związanych z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.
Po przybyciu na miejsce obejrzeliśmy film „Exlorer”, poczuliśmy się jak pasażerowie statku kosmicznego. Wrażenia były niesamowite, wygodne siedzenia i doskonała akustyka zrobiły swoje. Wykład dotyczył Kopernika i Keplera, jego trzech praw fizyki, które umożliwiają dzisiejszym astronomom obliczanie drogi do stacji kosmicznej. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10-osobowe grupy. Każda grupa miała swojego przewodnika, który fascynująco opowiadał. Na początku poznaliśmy czym są ruchy tektoniczne płyt i jak te ruchy wpływają na pogodę na naszej planecie. Następnie podziwialiśmy sejsmografy, które były używane dawno temu i takie współczesne, całkowicie digitalne. Mogliśmy wytworzyć wiatr za pomocą wentylatora i deszcz. Byliśmy w pomieszczeniach, gdzie była symulacja różnych klimatów na naszej planecie. W pomieszczeniu o klimacie arktycznym było nam bardzo zimno, ale zaraz przeszliśmy do klimatu umiarkowanego, gdzie było całkiem przyjemnie. Następnie weszliśmy w klimat subsaharyjski- było bardzo gorąco, ale sucho. Najgorzej wspominamy klimat tropikalny, nie dość, że było gorąco, to w kilka minut zaczął z nas kapać pot, taka była wielka wilgotność. Obejrzeliśmy jak powstaje tornado, a przewodniczka opowiadała, jak należy się zachować w przypadku takiego zjawiska. Wisienką na torcie był pobyt w pokoju, gdzie dokonywano symulacji trzęsienia ziemi. Najbardziej odczuliśmy trzęsienie planety jakie miało miejsce na Alasce w 1964 r.
Co niektórzy chcieli skorzystać z symulatora lotów, niestety ta usługa była dodatkowo płatna i konieczna była obecność rodzica.
Z pewnością był to wartościowy wyjazd i dobrze spędzony czas. Naprawdę warto odwiedzać takie miejsca, jesteśmy bogatsi o nowa wiedzę i doświadczenia.

Planetarium dla najmłodszych w szkole 23.03.2024

W głąb kosmicznych tajemnic przenieśliśmy się dziś dzieki: ORBITEK - Mobilne Planetarium w Przedszkolu i Szkole.