Misje 2014 r. w naszej szkole

W ostatnim czasie w życie naszej szkoły wpisało się ważne wydarzenie – kanonizacja Jana Pawła II. Z tej okazji, tuz po wyjątkowym tego roku Święcie Miłosierdzia Bożego, w dniach 28-29-30 kwietnia b.r. przeprowadziliśmy misje w całości poświęcone właśnie „Naszemu Papieżowi, który każdego dnia swego życia dążył do celu swej ziemskiej wędrówki – do świętości, do życia w Bogu – i który, przez wzgląd na fakt, iż chętnie spotykał się z ludźmi na całym świecie (w czasie swego pontyfikatu odwiedził 129 krajów podczas 102 podróży zagranicznych), nazywany jest też najsłynniejszym pielgrzymem wszechczasów.

Chcąc podkreślić taki właśnie charakter Papieża – Polaka, 28 kwietnia zorganizowaliśmy konkurs zatytułowany „Karol Wojtyła – Jan Paweł II – miłośnik przyrody i wielki pielgrzym”. W konkursie tym, który oparty był na pracy grupowej, udział wzięli wszyscy obecni uczniowie gimnazjum podzieleni losowo na 10 grup sześcioosobowych. Konkurencja o charakterze interdyscyplinarnym polegała na rozwiązaniu 10 zadań wieloczynnościowych – z zakresu matematyki, geografii, religii i biologii - w czasie 1 godziny zegarowej. Niektóre zadania wymagały posługiwania się atlasem geograficznym, przyrządami geometrycznymi oraz materiałami plastycznymi. Zdecydowanym zwycięzcą konkursu okazała się grupa nr 2. w składzie: Joanna Bednarek, Damian Chudoba, Karina Ciereszko, Paweł Muszol, Katarzyna Pawlińska i Aleksandra Wojtyna. Laureaci otrzymali w nagrodzie oceny „bdb.” z geografii. Prace ośmiu kolejnych grup osiągnęły wyniki mieszczące się w pułapie określonym punktowo na ocenę „dobry”. Jedna grupa – nr 4. – nie spisała się, uzyskując wynik poniżej połowy możliwych do otrzymania punktów – uczniowie ci otrzymali ocenę „dopuszczający”, a głównym problemem okazała się nieumiejętność samoorganizowania się, efektywnej współpracy i podziału zadań wewnątrz grupy.

Drugiego dnia wszyscy uczniowie SP i gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Nowi święci – Jan Paweł II i Jan XXIII. Tym razem konkurencja miała charakter indywidualny, a ponieważ wśród uczniów wiele jest osób utalentowanych w tej dziedzinie, rozstrzygnięcie nie było łatwe. Wszyscy uczniowie włożyli w swe prace duży wysiłek i każdy zasługiwał na gratyfikację, jednak nagrodzić mogliśmy tylko te prace, w których dostrzeżono wyjątkową kreatywność i artyzm. Do takich należały przede wszystkim: na I. miejscu praca Weroniki Rzerzacz, na II. miejscu praca Marianny Wilczek, i na III. pozycji praca Pauliny Ciężkowskiej.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy sanktuarium na Górze św. Anny, jako miejsce jednej z pielgrzymek Jana Pawła II, które znajduje się w naszym regionie.

Atrakcją drugiego dnia misji była, oprócz wspomnianego konkursu, „Prezentacja miejsc świętych”, w szczególności fotorelacja z pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą przedstawił nasz nauczyciel wychowania fizycznego, Łukasz Strzeduła. Prezentacja była obszerna i bardzo ciekawa, w związku z czym nie zdążyliśmy zrealizować zaplanowanej na tej dzień drugiej konkurencji – konkursu wiedzy o Janie Pawle II.

Quiz ten odbył się więc 19 maja 2014 r. , stanowiąc hołd z okazji dnia urodzin Karola Wojtyły. Udział w nim brali uczniowie klas IV – VI SP i I-III gimnazjum. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu zestawu 20 pytań testowych wielokrotnego wyboru. Wyłoniono 9 najlepszych rozwiązań i ich autorzy przeszli tym samym do finału. Zadanie finałowe polegało na wyborze jednego spośród zadanych tematów dotyczących konkretnych sfer życia Jana Pawła II, obejmujących: dzieciństwo i młodość, drogę do Watykanu, pontyfikat wraz z całym dorobkiem oraz podróże misyjne. Laureatami konkursu zostali: I. Mateusz Strzeduła, II. Katarzyna Donat, III. Joanna Bednarek. Jedna osoba otrzymała wyróżnienie – jest to uczennica klasy IV SP, Jolanta Fojcik. W finale znaleźli się również: Michał Plura, Dariusz Kapica, Estera Larysz, Katarzyna Pawlińska i Paweł Plottek.