Wycieczka do Auchwitz i Pszczyny

06.10.2010r. odbyła się szkolna wycieczka do Auschwitz
(Oświęcimia), Birkenau (Brzezinki) oraz Pszczyny. W wyciecze brali udział gimnazjaliści z drugiej i trzeciej klasy gimnazjum w Szonowicach i Rudniku. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły o godzinie 7.10. Liczba uczestników wyniosła 41 uczniów oraz 5 opiekunów. Nami opiekowała się pani Maria Kapłanek, a wycieczkę zorganizowała nauczycielka historii – pani Izabela Jośko. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy było Auschwitz. Podzielono nas na dwie grupy, potem poznaliśmy historię miejsca zagłady, zwiedzaliśmy trzy bloki, gdzie przebywały ofiary, komorę gazową oraz ścianę płaczu, gdzie zapaliliśmy znicze minutą ciszy oddaliśmy hołd wszystkim pomordowanym.

Następnie autokarem pojechaliśmy do Birkenau. Tam zobaczyliśmy drewniane baraki oraz z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy pani przewodnik, która ciekawie opowiadała. Wspomniana pani przewodnik na koniec pochwaliła naszą grupę za wzorowe zachowanie. Następnie wyruszyliśmy do Pszczyny. Na miejscu mieliśmy półtoragodzinną przerwę. W tym czasie mogliśmy pospacerować po pszczyńskim rynku, zaspokoić głód lub zwyczajnie odpocząć na ławce. Około godziny 15.00 zaczęliśmy zwiedzać tamtejszy zamek. Podziwialiśmy kolejno komnaty oraz architekturę XV wieku. Następnie, zachwycając się polską, złotą jesienią, przeszliśmy przez park do zagrody żubrów, gdzie obserwowaliśmy stadko tych chronionych zwierząt. Zmęczeni, ostatkiem sił dotarliśmy do autokaru, a około 17.00 wyruszyliśmy w stronę domu.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy przed godziną 19.00. Wszyscy bezpiecznie dotarliśmy do domów. Nasza podróż udała się stuprocentowo, m.in. za sprawą pogody, która tego dnia była sprzyjająca. Wrażenia z pewnością na długo pozostaną, gdyż była to prawdziwa, żywa lekcja historii.

Anna Pradela